Атрофія кісткової тканини щелепи
Що таке атрофія кістки щелепи?
Атрофія кісткової тканини — патологія, яка проявляється зменшенням кістки щелепи. Перші ознаки втрати можуть з’явитися вже через 2,5–3 тижні після втрати зуба.
Жувальне навантаження не розподіляється на зону без зуба. Поживних речовин та будівельних клітин у щелепній структурі стає менше. Тканини атрофуються, а ясна тоншають. З часом процес погіршується. Чим довше ділянка щелепи залишається без навантаження, тим сильніше втрата і складніше відновити початкові об’єми.
![Результат атрофії щелепної кістки без зубів](https://akademstom.ru/images/services/rezultat-atrofii-chelyustnoj- kosti-bez-zubov .jpg)Як виникає втрата кістки?
Відсутність жувального тиску на беззубі ділянки знижує ефективність роботи остеобластів, які відповідають за будівництво кістки. Тому нові клітини з’являються повільно, а руйнування старих — прискорюється. Нові клітини не встигають відновлювати об’єми — виникає втрата кістки.
Отримати безкоштовну консультацію
Структура кісткової тканини
Щелепний об’єм складається з двох шарів, які нерівномірні за структурою:
- Кортикальна пластинка — верхній щільний шар щелепи. У ньому багато сформованих кісткових клітин (остеоцитів). Але мало остеобластів — молодих клітин, які з часом перетворюються в остеоцити. Чим більше в кортикальному шарі остеоцитів, тим повільніше виникає атрофія. Однак виражена, щільна кортикальна пластинка створює труднощі при імплантації та відновленні об’єму щелепи
- Губчаста кістка — внутрішній шар з активно діляться молодими клітинами. Зрілих кісткових структур тут значно менше, тому губчастий шар менш міцний, схильний до атрофії, але краще піддається відновленню.
У різних людей співвідношення губчастого шару і кортикальної пластинки відрізняється. Тому стоматологи-імплантологи користуються класифікацією біотипів кісткової тканини:
- D1
- товста кортикальна пластинка при практично повній відсутності губчастої речовини;
- D2
- товстий кортикальний шар, оточений тонким губчастою речовиною;
- D3
- невелика кількість кортикальної кістки оточена великою кількістю губчастої речовини;
- D4
- великий неміцний губчастий шар при тонкій кортикальної пластинці.
Біотип — локальна величина, яка на різних ділянках щелепи може змінюватися. Якщо заздалегідь знати біотип в області хірургічного втручання, можна передбачити ступінь резорбції ще до видалення зуба. Це допоможе стоматологу-імплантологу грамотно спланувати операцію.
Коли починається атрофія кісткової тканини?
У кожної людини резорбція відбувається по-різному . Наприклад, у людей з біотипом D4 втрата може початися через 2–3 тижні після видалення зуба, але відновити об’єми простіше, так як структура більш пухка. У пацієнтів з біотипом D1 резорбція може не проявлятися роками, однак відновити її набагато складніше.
У молодому віці атрофія протікає повільніше, ніж у людей після 40–50 років.
Які причини викликають атрофію кістки щелепи?
- Видалення / відсутність зубів. Беззуба ділянка щелепи перестає функціонально навантажуватися, що призводить до звуження судин і уповільнення оновлення клітинних структур. Втрата альвеолярної частини починається вже через 2,5–3 тижні і досягає максимуму через рік.
- Хронічний запальний процес. Запалення в щелепної тканини порушує роботу кісткових клітин, уповільнюючи утворення нових структур. Процес виникає при періодонтиті, пародонтиті, кореневих кістах тощо.
- Механічна травма. Переломи щелепи, удари альвеолярного відростка можуть запускати процеси резорбції.
- Остеопороз. Патологічний стан, при якому відбувається вимивання мікроелементів з кістки. Таким чином, щільність її знижується, запускаються процеси резорбції. Остеопороз може бути самостійним захворюванням або протікати на тлі ендокринних патологій, хронічних запальних захворювань ШКТ, порушень функціонування репродуктивної системи тощо.
Ступені атрофії щелепної кістки
-
Незначна
Резорбція мінімальна. Відновлення об’єму не потрібно, але з метою профілактики необхідне ортопедичне лікування.
-
Середня
Резорбція більш виражена. Погана фіксація ортопедичних конструкцій. Без попереднього відновлення рівня кістки встановити імплантати неможливо.
-
Тяжка
Сильна резорбція. Протезування неможливе без попередньої остеопластики.
Отримати безкоштовну консультацію
Як діагностують ступінь втрати?
Для виявлення резорбції щелепи стоматологи-імплантологи використовують:
- Огляд порожнини рота. Лікар відзначає пропорції обличчя пацієнта, оглядає зубні ряди, оцінює структуру, щільність альвеолярної частини щелепи в місцях, де відсутні зубні одиниці.
- 3Д-знімок зубів (КЛКТ). Сучасне дослідження, що дозволяє оцінити структури в тривимірній площині, а також побачити всі анатомічні утворення, розташовані близько до операційного поля.
У клініці Киадент виконання КТ-знімка — обов’язкова умова при плануванні імплантації. КТ швидко дозволяє оцінити стан кістки, побачити відстань до важливих анатомічних утворень і знайти оптимальне положення для імплантата.
Особливості атрофії кісткової тканини нижньої щелепи
![Атрофія кістки нижньої щелепи](https://akademstom.ru/images/services/atrofiya- kosti-nizhnej-chelyusti .jpg)Нижня щелепа — рухлива структура, бере участь у жуванні. Саме сюди припадає основне жувальне навантаження. Альвеолярний гребінь пухкий, тому резорбція відбувається швидше. Встановлення імплантатів на нижню щелепу проходить швидше і легше, ніж на верхній щелепі, так як тканини не дуже щільні. Крім того, підсаджений остеоматеріал тут приживається швидше.
Думка лікаря:
У випадках, коли тканин для проведення імплантації недостатньо, існує ризик пошкодження нерва. Це може призвести до оніміння губ, щік, язика, ділянок шкіри. Відновлення чутливості займає до 6–8 місяців, а іноді не настає зовсім.
Особливості атрофії кісткової тканини верхньої щелепи
![Знімок верхньої щелепи](https://akademstom.ru/images/services/atrofiya- kosti-verkhnej-chelyusti .jpg)Верхньощелепна тканина нерухома — не так схильна до жувальних навантажень, тому менш щільна. Альвеолярний відросток зменшується швидше. У деяких випадках, навіть відразу після видалення зуба на верхній щелепі потрібно проводити остеопластику.
Думка лікаря:
Імплантація на верхній щелепі може бути неможливою через близькість верхньощелепних пазух. Якщо об’єму мало, то існує ризик потрапляння імплантата в пазуху. Це ускладнення може спровокувати хронічний гайморит.
Як проводиться імплантація при атрофії кісткової тканини?
Якщо для проведення імплантації недостатньо кісткового об’єму, то перед операцією спеціаліст проведе відновлення втрати тканин за однією з методик.
Розщеплення альвеолярного гребеня
Проводиться при недостатній кількості тканин по ширині. Кістковий матеріал підсипають всередину відростка, і коли він проростає судинами, відбувається прискорене кісткоутворення.
Після знеболювання лікар виконує розріз слизової, окістя і кортикальної пластинки, потім за допомогою спеціальних інструментів розширює простір і закладає остеозамінювальний матеріал.
В середньому, відновлення гребеня після розщеплення відбувається за 3–4 місяці.
Спрямована кісткова регенерація
Операція полягає у відновленні резорбції штучними матеріалами. Після втручання навколо імплантата утворюється міцний каркас з судин і кісткових клітин.
В операційне поле додається остеозамінювальний препарат, зверху накладається мембрана. Рана зашивається.
Приживлення матеріалу відбувається за 3–4 місяці.
Синус-ліфтинг
Створення кісткового об’єму в області гайморових пазух. Операція показана для відновлення рівня кістки в області жувальних зубів на верхній щелепі.
Залежно від вихідного рівня тканин операція може проводитися однією з двох методик:
Закритий синус-ліфтинг — проводиться у випадках, коли вихідні об’єми більше 7 мм. Через невеликий отвір у яснах лікар додає остеопластичні матеріали і закриває їх мембраною. Закритий синус-ліфтинг менш травматичний.
Відкритий синус-ліфтинг необхідно проводити, коли резорбція значна. Лікар відшаровує ясенний і окістяний клапті, висвердлює отвір у кістці і відкриває доступ до синусу. Акуратно піднімає стінку пазухи і додає матеріал.
Підсадка кісткового блоку
Власний кістковий матеріал в області зубів мудрості на нижній щелепі підсаджують в зону, де є втрата кісткової тканини. Фіксація матеріалу виконується спеціальними маленькими гвинтами.
Чи можна провести імплантацію відразу після нарощування?
Тільки після відновлення об’ємів можна проводити імплантацію. В деяких випадках вживлення імплантів доведеться чекати 4–6 місяців.
Скулова імплантація при критичній атрофії верхньої щелепи
При сильному дефіциті об’єму кісткової тканини верхньої щелепи проведення класичної імплантації або All-on-4 / All-on-6 неможливо без масштабної, складної остеопластики. Це дорого (ціна операції — 200–300 тисяч гривень), травматично (серйозна хірургічна операція), довго (реабілітація триває від 6 місяців до півтора року).
У клініці «Киадент» пацієнтам з яскраво вираженою втратою кістки відновлюють всі зуби за 3–7 днів без кісткової пластики та синус-ліфтингу за допомогою скулової імплантації. Задіяна не щелепна, а скулова кістка. Вона не схильна до атрофії. Використовуються спеціальні подовжені імплантати Zygoma або Zygomatic.
Проведення скулової імплантації за протоколом Zygoma вимагає особливих знань у щелепно-лицьовій хірургії та проходження спеціального навчання. Тому вона проводиться тільки в деяких стоматологічних клініках Одеси.
Ковешніков Ігор Олексійович (головний лікар клініки «Киадент») — сертифікований спеціаліст з проведення скулової імплантації. Практикує операції з встановлення скулових імплантів.
Протезування верхньої щелепи на скулових імплантах Zygoma / Zygomatic практично не має протипоказань. Приживлення імплантів — 99%. Реабілітаційний період короткий, операція нетравматична.
Отримати безкоштовну консультацію
Методи лікування атрофії кістки щелепи
Для відновлення об’єму використовують синтетичні або натуральні матеріали. Натуральні трансплантати (аутотрансплантати) забирають з ділянки, де багато тканин і підсаджують у зону резорбції.
Синтетичні матеріали (біоматеріали) — чужорідні речовини, які впроваджуються в організм для виконання певних функцій.
При лікуванні атрофії застосовують такі групи матеріалів:
- Остеографт
- «Замінник кістки», який утримує простір для зростання нових структур. Матеріал не розсмоктується, а поступово вбудовується у власні тканини.
- Мукографт
- «Замінник ясен», призначений для закриття дефектів слизової. Мукографт служить каркасом для утримання мігруючих структур ясен.
- Бар’єрна мембрана
- Колагенова прокладка, яка розділяє тканини з різною швидкістю відновлення. Кістка регенерує повільніше, а слизова — швидше, для запобігання проростання ясен у простір, призначений для кісткової тканини.
Питання і відповіді
- Як швидко починається резорбція кісткової тканини після видалення зуба?
У кожної людини резорбція відбувається з різною швидкістю. Це залежить від біотипу кістки, віку та загального стану здоров’я. В середньому, атрофія може початися вже через 3 тижні після втрати зуба.
- Як запобігти атрофії кістки щелепи?
Не допустити втрату кісткового об’єму допоможе своєчасне лікування каріозних уражень, відновлення зруйнованих зубів та протезування при відсутності зубних одиниць.
- Чи зупиняє імплантація атрофію кістки?
Так, втрата тканини зупиняється за рахунок активації обмінних процесів всередині кістки. Імплантація відновлює нестачу зубних одиниць, сприяє правильному розподілу жувального тиску на всі ділянки щелепи.
- Чи можна наростити кісткову тканину, якщо пити кальцій?
При втраті кістки прийом кальцію буде неефективним, оскільки джерелом утворення кістки є живі клітини, а мікроелементи відіграють другорядну роль. Єдиний ефективний спосіб нарощування — хірургічне втручання.
Ковешніков Ігор Олексійович
Розрізняють горизонтальну і вертикальну атрофії. Горизонтальна втрата — недостатність кістки по ширині щелепи, вертикальна — по довжині щелепи. Ці види можуть поєднуватися при тривалому відсутності зубів або на тлі обширного запалення.