Рецесія ясен
Зворотний дзвінок
Відправляючи цю форму ви підтверджуєте згоду з обробкою персональних даних згідно політики конфіденційності.
Відступ ясен — це доволі поширена патологія, яка зустрічається як у дорослих, так і у дітей.
У стоматологічній клініці авторського протезування «Кіадент» ми успішно вирішуємо цю проблему, відновлюючи красу посмішки та усуваючи гіперчутливість оголених зубів.
Що таке рецесія ясен?
Рецесія — це пародонтологічна патологія, при якій відбувається опущення, відступ ясен, оголення кореня зуба.
Найчастіше вона виникає на зовнішній стороні верхніх премолярів, іклів, різців, рідше на молярах з піднебінної або щічної сторони.
Рецесія чи пародонтит, пародонтоз?
Оголення коренів — це симптом, що виникає при рецесії, пародонтиті, а також при пародонтозі. Але яка різниця між цими хворобами?
Почнемо з того, що рецесія не є самостійним захворюванням, а лише вказує на наявність іншої проблеми. Наприклад, неправильного прикусу, мілкого присінку порожнини рота, натяжних тяжів або вуздечок. Запалення при цьому відсутнє, за винятком ускладнень, коли розвивається гінгівіт або пародонтит.
Пародонтит і пародонтоз — це захворювання, які супроводжуються атрофією ясеневої та кісткової тканини. У першому випадку патологія має запальний характер. Вона супроводжується набряком, почервонінням, кровоточивістю ясен. При пародонтозі запалення відсутнє, але відбуваються дистрофічні зміни, слизова при цьому стає блідою.
Точний діагноз може встановити лише лікар після комплексного обстеження! Щоб не запустити патологічний процес і не втратити зуби, рекомендуємо записатися на консультацію при перших ознаках.
Показання та протипоказання
Показання
- Гіперчутливість зубів на термічні та хімічні подразники
- Наявність естетичного дефекту — оголення пришийкової частини зуба
- Ускладнення гінгівітом або пародонтитом
Протипоказання
- Незадовільне чищення зубів — проводять навчання гігієні
- Зубні відкладення — рекомендується ультразвукове або порошкове чищення
- Неправильне положення зубів — спочатку виправляють прикус, що спричинив оголення коренів
Ціни на лікування рецесії ясен
Повний перелік послуг з лікування рецесії ясен:
Консультація стоматолога
Закритий кюретаж у зоні одного зуба
Хірургічне лікування пародонтальних кишень (гінгівектомія)
Пластика вуздечки верхньої губи
Пластика вуздечки нижньої губи
Вестибулопластика
Закриття рецесій (гінгівопластика)
Види рецесії ясен
Рецесія буває видимою і прихованою, яку стоматолог може виявити лише під час зондування. Вона може бути локалізованою, коли уражується один зуб, або генералізованою, коли залучені кілька зубів.
Класи рецесії:
- Перший: Втрата тканин у зоні вільної ясни.
- Другий: В процесі залучається прикріплена ясенева тканина.
- Третій: Додатково виникає деструкція кістки в одному міжзубному проміжку, із залученням або без залучення сусіднього зуба.
- Четвертий: Відбувається втрата ясневої та кісткової тканини з усіх сторін.
Окремо виділяють 3 ступені важкості: легку (дефект не більше 3 мм), середню (не більше 5 мм) і важку (від 6 мм).
Симптоми рецесії ясен
Як зрозуміти, що у мене рецесія ясен? Діагноз може встановити тільки лікар, проте можна припустити наявність патології за наступними ознаками:
- оголення кореня;
- «подовження» коронкової частини зубів;
- потовщення краю ясен у вигляді валика;
- збільшення міжзубних проміжків у вигляді «чорних трикутників»;
- підвищена чутливість на гаряче, холодне, кисле, солодке;
- кровоточивість ясен при чищенні, гіперемія — такі ознаки з'являються при ускладненій формі, унаслідок гінгівіту або пародонтиту.
Причини рецесії ясен
Травмування ясен
Відступ ясен у зоні шийки зуба виникає при використанні щітки з жорсткою щетиною, зубочисток, постійному кусанні предметів, наприклад, олівців. Причиною травми може стати неякісна процедура зняття зубних відкладень — прочитайте про те, чим небезпечний зубний камінь і як його видалити. У рідкісних випадках травмування можуть викликати психічні захворювання.
Неправильне чищення
Сильний тиск на щітку і горизонтальні зворотно-поступальні рухи призводять до оголення коренів. Виявлено, що у лівшів рецесія ясен зазвичай виникає з правого боку щелепи, і навпаки. Це пояснюється сильним тиском ведучої руки на щітку. У цій статті ви дізнаєтесь, як правильно чистити зуби.
Встановлення пломб, вінірів, коронок
Якщо реставрація має нависаючий край, видалити там зубний наліт буде неможливо. З часом у цій зоні виникне запальний процес — гінгівіт, а згодом і пародонтит. Це поступово призведе до атрофії ясенного краю навколо композитної реставрації, вініра або коронки, і, як наслідок, оголиться корінь зуба.
Патології прикусу
Скупченість, відхилення зубів від своєї осі — це не лише естетична проблема. При неправильному прикусі зуби зазнають нерівномірного навантаження. Деякі зуби майже не беруть участі в процесі жування, а інші, навпаки, надмірно перевантажуються. На зубах, які піддаються перевантаженню, відбувається сколювання емалі, утворюються клиновидні дефекти, оголюється корінь зуба.
Лікування за допомогою брекет-систем
Прискорене ортодонтичне лікування, лабіальне (в напрямку губ) переміщення зубів може стати причиною витончення кістки та тканини ясен. Ускладнює клінічну картину недостатня гігієна, що призводить до гінгівіту. Очищення зубів ускладнюється через наявність брекетів, дуг, лігатур, ретейнерів.
Індивідуальні анатомічні особливості
Причиною рецесії можуть стати короткі вуздечки, тяжі, мілке присінок порожнини рота. За таких особливостей слизова під час жування відтягується від зуба, що з часом призводить до оголення коренів. Ці особливості можна поб
ачити, відтягнувши губу, коли помітно натяг і побіління краю ясен. Важливу роль у розвитку рецесії відіграє тонкий біотип ясен.
Як розвивається у дітей та вагітних жінок
У дитинстві проблема може виникнути в результаті хронічної травми, коли дитина смокче пустушку. Кільце, що рухається, натирає ясна та слизову нижньої губи, що призводить до рецесії. У дітей 6–11 років оголення коренів різців і іклів на 3–5 мм виникає через мілкий присінок порожнини рота, наявність масивних тяжів, вуздечок, тонкий біотип ясен і бруксизм.
У вагітних жінок проблема виникає внаслідок гормональних змін в організмі. У першому триместрі знижується рН слини, створюється карієсогенна ситуація. Розвивається гінгівіт та пародонтит, що призводить до оголення шийок зубів і утворення пародонтальних кишень.
Порада лікаря
Вибирайте клініку та лікаря для лікування зубів уважно. Неправильно встановлені імпланти, вініри, коронки, пломби та брекети можуть стати причиною рецесії.
Діагностика
Щоб поставити діагноз, проводиться комплексне обстеження:
1. Етап. Збір анамнезу
Виявляють, що турбує пацієнта, як давно з'явився дефект, чи було ортодонтичне лікування. Уточнюють наявність хронічних хвороб, алергій.
2. Етап. Огляд
Оцінюють прикус, загальний стан зубів, оглядають присінок порожнини рота, виявляють неправильно прикріплені вуздечки, тяжі.
3. Етап. Зондування
Пародонтологічним зондом перевіряють ширину, глибину рецесії, наявність патологічних кишень.
4. Етап. Рентгенологічне обстеження
За допомогою тривимірного знімку КТ вивчають рівень резорбції кісткової тканини.
Зібравши необхідні дані, стоматолог проводить диференціальну діагностику рецесії з пародонтитом і пародонтозом. Після постановки діагнозу складається комплексний план лікування з розрахунком повної вартості послуг.
Методи лікування рецесії ясен
Існує декілька методів, які застосовуються для усунення причин патології, закриття дефекту та зменшення гіперчутливості зубів.
Хірургічне лікування рецесії
До цього відносяться пластика вуздечок, тяжів, що відтягують слизову, а також вестибулопластика (розширення присінку порожнини рота). Завдяки цим операціям усувається причина оголення коренів, щоб проблема не виникла знову. Після цього приступають до гінгівопластики (пластика ясен ), що полягає в закритті оголеного кореня.
Етапи закриття рецесії
Операція триває приблизно 40–60 хвилин і включає 5 етапів:
Підготовка та анестезія
1. Етап.
Фотопротокол для збереження початкових даних.
2. Етап.
Місцева анестезія зони хірургічного втручання.
3. Етап.
Контроль дії анестезії, відшарування ясен у зоні зуба.
Закриття рецесії
4. Етап.
Відділення невеликого слизисто-ясенного клаптя з піднебіння, щоб закрити ним оголений корінь.
5. Етап.
Фіксація м'яких тканин шовним матеріалом, щоб яснева тканина не змістилася назад.
Через 7–10 днів пародонтолог знімає шви. Фотографує зону рецесії, щоб зафіксувати результат операції.
Консервативне лікування
При незначному оголенні пришийкової зони з гіперчутливістю емалі обробляють цю ділянку десенситайзером. Препарат блокує проникність дентинних канальців, і пацієнт перестає відчувати біль під час вживання гарячої, холодної, кислої або солодкої їжі.
До консервативного лікування також відноситься: зняття зубних відкладень, що тиснуть на слизову, заміна пломби, коронки або вініра з нависаючим краєм. Якщо причиною патології є неправильний прикус, призначають ортодонтичне лікування. Брекети або елайнери відновлять нормальне положення зубів, усунуть перевантаження і оголення коренів.
Прогноз після лікування
При усуненні основної причини захворювання та дотриманні техніки гінгівопластики прогноз лікування є сприятливим. М'які тканини відновлюються через 2 тижні. Ясна в зоні зуба виглядають естетично, зникає гіперчутливість. Якщо тактика лікування обрана неправильно, дефект виникне знову, а симптоми будуть посилюватися.
Профілактика
Щоб запобігти розвитку рецесії, слід дотримуватися низки рекомендацій:
- Правильно чистити зуби, щоб не травмувати ясна.
- Звертатися до лікаря при появі перших ознак патології.
- Двічі на рік проходити профілактичний огляд у стоматолога.
- При виявленні неправильного прикусу почати ортодонтичне лікування.
- Відповідально ставитися до вибору лікаря для лікування, протезування та імплантації зубів.
Питання та відповіді
- Чи можна вилікувати самостійно?
Ні. Якщо виникло опущення ясен, вони самостійно не відростуть назад. Проте можна зупинити процес, усунувши його причину. Щоб визначити її, потрібна консультація стоматолога. Звернутися до лікаря краще при перших ознаках, поки дефект не збільшився настільки, що доведеться робити операцію.
- Скільки заживають ясна після операції?
Через 7 днів відбувається первинне загоєння слизової, і пацієнт приходить на зняття швів. Через 2 тижні м'які тканини майже повністю відновлюються і набувають блідо-рожевого кольору. На цьому етапі пацієнт не відчуває дискомфорту і забуває про те, що у нього була операція.
- Чи боляче лікувати хірургічним методом?
Операція проводиться після введення місцевого анестетика, тому під час її проведення пацієнт не відчуває болю. Неприємні відчуття з'являються після того, як дія анестезії проходить, але протягом 1–2 днів вони поступово зникають. Щоб впоратися з цією проблемою, стоматолог призначає прийом знеболювальних.
-
Переглядів: 54
-
Змінено: 24 жовт., 2024
може потрібна консультація?
ми передзвонимо і підберемо
для вас зручний час прийому.